Na Filozofskom fakultetu u Osijeku 14. i 15. travnja 2025. održan je 30. kongres Mađarskog udruženja primijenjenih lingvista i nastavnika jezika (MANYE) s temom uporabe jezika i podučavanja jezika u doba umjetne inteligencije. Ovaj važan međunarodni kongres organiziran je u suradnji s Katedrom za mađarski jezik i književnost Filozofskog fakulteta Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera te brojnim partnerskim institucijama iz Hrvatske i Mađarske, poput Agencija za odgoj i obrazovanje i Instituta za jezik Glotta. Konferencija se održala na mađarskom jeziku s pojedinim izlaganjima na engleskom jeziku sa sudjelovanjem kolega iz 10 država.
Program je neslužbeno započeo još u nedjelju 13. travnja, kada su gosti po dolasku u Osijek dočekani u Prosvjetno-kulturnom centru Mađara u Republici Hrvatskoj s kojim ih je upoznao ravnatelj centra, János Andócsi.
Program kongresa obuhvatio je deset tematskih sekcija s izlaganjima iz područja primijenjene lingvistike, prevođenja, terminologije, pedagogije jezika, digitalizacije i korpusne lingvistike. Posebno se istaknuo interes za teme povezane s umjetnom inteligencijom i njezinom primjenom u nastavi jezika, prevođenju i lingvističkim istraživanjima. Plenarna predavanja koja su održali Csaba Pléh, Judit Bóna i Gábor Prószéky obuhvaćala su teme iz psiholingvistike, jezičnog razvoja djece i uloge velikih jezičnih modela i umjetne inteligencije u jezičnoj obradi. Održane su i radionice posvećene kulturnoj i etnolingvističkoj baštini mađarske zajednice u Hrvatskoj – Dragulji Vukovara, pod vodstvom Rozalije Jakumetović, Proljeće u Baranji, pod vodstvom Ilonke Ruzsička te izložba narodnih nošnji Baranje i Slavonije postavljene ispred svečane dvorane u kojoj su se održavali važniji događaji kongresa.
Na završni dan održana su dva okrugla stola – Uloga Instituta za jezik Glotta u kontekstu terminoloških istraživanja i mađarske zajednice u Hrvatskoj te Etika znanstvenog istraživanja i objavljivanja. Sudionici su istaknuli važnost transparentnosti, otvorenog pristupa i jezične inkluzivnosti u znanstvenoj komunikaciji.
Kroz bogat znanstveni i kulturni program, ovaj je kongres sa svojim naglaskom na interdisciplinarnosti, inovacijama i kulturnoj razmjeni ukazao kako su ovakve manifestacije ključne za očuvanje jezične i kulturne raznolikosti, ali i za kritičko promišljanje o budućnosti jezika i obrazovanja u digitalnom dobu.