Znanstveni i stručni skupovi u travnju 2023. godine

Na Filozofskom fakultetu u Osijeku tijekom 20. i 21. travnja 2023. održan je dvodnevni znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem „Društva i bolesti: odgovori na zdravstvene krize u modernoj i suvremenoj povijesti“. Gotovo 40 izlagača iz Hrvatske i susjednih zemalja predstavilo je svoja historiografska, lingvistička, filozofska, antropološka, etnološka i ostala istraživanja posvećena pandemijama i različitim zdravstvenim krizama. Izlaganja su bila popraćena vrlo zanimljivim i poticajnim raspravama, pri čemu je skup poslužio kao izvrsna prilika za razmjenu ideja i upoznavanje znanstvenika s različitih institucija. Konačni i podrobniji rezultati navedenih istraživanja naći će se u zborniku radova.

Međunarodna konferencija pod nazivom 1st PhotosythOS Conference održana je 24. i 25. travnja 2023. na Filozofskom fakultetu u Osijeku. Konferenciju su organizirali Poljoprivredni institut Osijek, Odjel za biologiju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku u suradnju s Hrvatskim društvom za biljnu biologiju i Filozofskim fakultetom u Osijeku povodom obilježavanja 20 godina od kada su u Osijeku, a samim time i prvi puta u Hrvatskoj, započela istraživanja procesa fotosinteze primjenom specifične metode koja se zasniva na analizi fluorescencije klorofila a. Danas kada se susrećemo s brojnim izazovima koji su nastali kao posljedica negativnog učinka klimatskih promjena, iznimno je važno poticati znanstvena istraživanja koja će doprinijeti razvoju strategija za njihovo rješavanje. Kako fotosinteza predstavlja ključni biološki proces za život na Zemlji, važno je razumjeti na koji način promjene u okolišu utječu na biljke. Rezultati ovakvih istraživanja ne samo da imaju veliku znanstvenu vrijednost, nego se nastoje i praktično primjenjivati kako bi se doprinijelo smanjenju negativnog utjecaja klimatskih promjena na poljoprivrednu proizvodnju i bioraznolikost. Konferencija je ugostila eminentne strane i domaće stručnjake u ovom području koji su prezentirali rezultate svojih istraživanja te doprinijeti širenju znanstvenih spoznaja i unaprjeđivanju međunarodne suradnje na području biljne biologije.