Advent u Baranji – Terenska nastava studenata Hrvatskoga jezika i književnosti

Terenska nastava iz kolegija Hrvatska usmena književnost održana je u baranjskim selima Topolju i Dražu 9. prosinca 2023. za studente jednopredmetnoga i dvopredmetnoga prijediplomskoga studija Hrvatskoga jezika i književnosti pod vodstvom prof. dr. sc. Ružice Pšihistal. Nastava je započela posjetom Šokačke kući u Topolju, gdje su studentice i studenti pod stručnim vodstvom i uz prigodno predavanje Bobana Đurića razgledali kuću koja kao zaštićeno kulturno dobro datira s početka 20. stoljeća. U kući se nalazi autentično pokućstvo, narodne nošnje i mnogobrojni ručno izrađeni predmeti koji vjerno prikazuju nekadašnji način života Šokaca. Kroz pitanja koja smo postavljali domaćinu, upoznali smo njihov život u svakodnevici, kada i kako su se sklapali brakovi, odnose u obitelji i običaje. Objed je tada bio poseban ritual jer je cijela obitelj imala samo jednu drvenu žlicu i jednu zdjelu, grijali su se uz zemljanu peć (blatnjaru) u samo jednoj zajedničkoj sobi koja se ložila iz kujine, a za mlade bračne parove u velikim zadružnim obiteljima bila je osigurana intima u posebnoj prostoriji – kijeru sa snajinim namještajem. Okućnica obuhvaća i pomoćnu gospodarsku zgradu pokrivenu trskom u kojoj su smještene sprave (na ručni i nožni pogon) za izradu domaćega platna od konoplje i lana, kasnije i od pamuka (trlica, ručna prelja, kolovrat), vitrine s bogatom narodnom nošnjom (rubine, vunene pregače, bekeši, čovene, glotane, vunene i svilene marame, raznovrsne kapice i pokrivala), kovčeg ili sanduk za djevojačku opravu i vrijedne obiteljske fotografije. Terenska se nastava nastavila razgledom crkve sv. Petra i Pavla u Topolju. Crkva je sagrađena 1722. godine kao zavjetni dar princa Eugena Savojskoga i jedna je od najznačajnijih baroknih sakralnih građevina na ovim prostorima uz koju su vezane mnogobrojne predaje. Jedna od njih vezana je za zvonik, koji se iz nekih tajanstvenih razloga urušio čak tri puta. Središnje odredište bio je vinski podrum – Carev podrum, gdje nas je domaćin Filip Golubov dočekao sa svježe pripremljenim baranjskim grahom u kotliću, a nakon kratkog predaha intervjuirali smo po skupinama nekoliko mještana Gajića, Topolja i Draža (Filip Golubov, Stipo Golubov, Eva Balatinac, Eva Kostolić). Stipo Golubov začinio je pripovijedanje o šokačkim običajima stihovima iz vlastite zbirke Biserje duha, smijeh kroz suze, a Filip Golubov darovao nam je zbirku priča i pjesama Pripovidam pripovićku koju je posvetio svojoj baki Jeli Golubov, vjernoj pripovjedačici koja ga je otranjivala uz riči: „Neka zaboravit!“ Intervjue smo snimili, a nakon transkripcije analizirat ćemo ih na seminarskoj nastavi i pohraniti u arhiv Katedre za hrvatsku književnost. Za kraj nas je domaćin Filip Golubov počastio i glazbenom izvedbom na gajdama. Prepuni dojmova o tradicijskoj kulturi, adventskim i božićnim običajima te živoj usmenoj književnosti vratili smo se u Osijek zahvalni kazivačima i domaćinu za nezaboravno iskustvo o životu čarobne šokačke Baranje.

Luka Cvitković, Ivan Nemet i Nika Škugor