Ciklus predavanja “Čovječnost u digitalnom dobu: umjetna inteligencija, upload uma i empatija”

Odsjek za filozofiju

POZIV NA CIKLUS PREDAVANJA

ČOVJEČNOST U DIGITALNOM DOBU: UMJETNA INTELIGENCIJA, UPLOAD UMA I EMPATIJA

 

Filozofski fakultet Sveučilišta u Osijeku
Ul. Lorenza Jagera 9, 31000, Osijek

Predavaonica: Mala svečana dvorana (1. kat)

Vrijeme: 14. 10. 2025., 13:15h–14:50h

 

Poštovani,

pozivamo Vas na tri predavanja koja će održati filozof prof. dr. sc. Bojan Žalec s Teološkog fakulteta Sveučilišta u Ljubljani:

  • 13:15–13:40 Umjetna inteligencija i ljudska inteligencija
  • 13:40–14:05 Pitanje prijenosa uma: besmrtnost, svijest i osobni identitet
  • 14:05–14:15 stanka
  • 14:15–14:40 Empatija online
  • 14:40- 14:50 Završna rasprava

Predavanja će biti održana u sklopu kolegija izv. prof. dr. sc. Darije Rupčić Kelam na hrvatskom jeziku, a dio su gostovanja prof. dr. Žalca na Filozofskom fakultetu Sveučilišta JJS u Osijeku u okviru međunarodne istraživačke mreže CEEPUS (HR-1902-02-2526 – Interreligious Dialogue in Contemporary Context).

Prof. dr. Bojan Žalec predstojnik je Instituta za filozofiju i društvenu etiku na Teološkom fakultetu Sveučilišta u Ljubljani te redoviti član Europske akademije znanosti i umjetnosti sa sjedištem u Salzburgu. Autor je približno dvjesto znanstvenih publikacija objavljenih na različitim jezicima kod uglednih izdavača i u časopisima s visokim čimbenikom odjeka. Na hrvatski jezik prevedene su tri njegove znanstvene monografije: Čovjek, moral i umjetnost: uvod u filozofsku antropologiju i etiku (Zagreb 2019), Kierkegaard o ljubavi i kušnjama: kršćanska antropologija tjeskobe, nasilja i patnje (Vinkovci 2024) i Poštena suradnja, racionalnost i religija: solidarni personalizam kao društvena filozofija (Zagreb 2025). Temelj njegova pristupa je solidarni personalizam, koji naglašava važnost poštovanja transcendencije čovjeka, te njemu odgovarajuća relacijska filozofska antropologija. Značajan dio njegovih istraživanja odnosi se na filozofske aspekte umjetne inteligencije i suvremenih tehnologija. Trenutno vodi trogodišnji znanstveni istraživački projekt „Teologija i digitalizacija: antropološki i etički izazovi“ (2025–2027, J6-60105 (ARIS)). Ovoj je tematici posvećena i njegova najnovija knjiga Čovječnost u digitalnom dobu, koja će iduće godine izaći u hrvatskom prijevodu.