Održana Kava sa psihologom uz Ljubicu Brigitte Nikić i Teu Žagar
Kava sa psihologom projekt je Kluba studenata psihologije Psihos, a kako navode članovi kluba Cilj je projekta Kava sa psihologom pružiti priliku studentima da se povežu, razmjene iskustva, ideje i znanja iz područja psihologije te unaprijede razumijevanje psihološke znanosti i primjene. Tijekom razgovora sa psiholozima, studenti imaju priliku saznati kako izgleda rad i život psihologa te postaviti dodatna pitanja gošćama.
Druga Kava sa psihologom održala se 14. studenoga, a gošće su ovog puta bile bivše FFOS-ove studentice psihologije, članice Psihosa i djelatnice Društva za psihološku pomoć Sunce Ljubica Brigitte Nikić i Tea Žagar.
Tea Žagar u udruzi Sunce radi kao administratorica i psihologinja na projektu Trening vještina za mentalno zdravlje mladih. Osim toga, radi i kao psihologinja u okviru HR savjetovanja te kao freelancer u području turizma, a u slobodno se vrijeme bavi glazbom kao hobijem. Ljubica Birgitte Nikić predsjednica je udruge Sunce, radila je kao HR specijalistica u Zagrebu, a odnedavno radi kao HR menadžerica glavnog uvoznika John Deera.
Voditeljica Kave sa psihologom bila je studentica psihologije Mia Pucić, a teme o kojima su razgovarale bile su rad psihologa u HR svijetu, važnost volontiranja tijekom studiranja i udruga Sunce.
Primjena znanja psihologije
Iako ih je karijerni put odveo u HR područje, Tea i Ljubica ističu kako su im znanja studija psihologije pomogla u sistematizaciji radnih mjesta i koordinaciji zaposlenika, u čemu je posebno važan ljudski faktor. Psihologija se može primijeniti u različitim radnim okruženjima, tako i u praćenju potreba kompanije, profesionalnog rasta i razvoja njezinih zaposlenika, istraživanju, anketiranju i komunikaciji s ljudima. Napominju kako je psihološka komponenta važna u radu HR specijalista i doprinosi poboljšanju njihovih profesionalnih vještina. Kao primjere navode poznavanje metodologije istraživanja psihologije, metrike, SMART ciljeva i Maslowljeve piramide potreba, koje mogu biti od velike pomoći tijekom odlučivanja, usmjeravanja, strateškog planiranja i provođenju upitnika u svrhu unaprjeđenja kvalitete radnog procesa. Ispravna primjena znanja psihologije može pomoći u prepoznavanju i otklanjanju ometajućih faktora, posljedično poboljšanju angažiranosti, poticanju intrinzične motivacije i zadovoljstva zaposlenika u postizanju ciljeva. Nadalje, strukturiranost empirijskog pristupa prikupljanju podataka i praćenja mogu uvelike olakšati organizaciju i mjerenje performansa zaposlenika. Ljubica i Tea odgovarale su na pitanja studentica psihologije o mitovima organizacijske psihologije, nakon čega je Mia otvorila temu pojave quiet quittinga ili tihog odustajanja. Ljubica navodi kako je svakih šest mjeseci razgovarala sa svakim zaposlenikom i imala kontinuirani uvid u zadovoljstvo ljudi te su tako uspjeli prevenirati potencijalne otkaze i rotirati zaposlenike na različitim projektima, zbog čega im se razina performansa nije smanjila prije odlaska na novo radno mjesto.
Volontiranje i Društvo za psihološku pomoć Sunce
Sljedeća tema Kave sa psihologom bila je volonterski rad, a Tea je zaključila kako iskustvo volontiranja može povezati studente u različitim krajevima države i na europskoj razini, jer omogućava rad na raznim projektima i unutar udruga te sudjelovanje u istraživanjima i odlaske na konferencije. Znanja stečena volontiranjem mogu doprinijeti u razvijanju profesionalnih vještina te u osobnom rastu i razvoju.
Svi zainteresirani o radu se udruge mogu dodatno informirati putem web stranice (http://www.dppsunce.hr/) i Instagram profila (sunce_dpp).
Osvrt gošća
Nakon održane Kave sa psihologom, Ljubica i Tea podijelile su svoje dojmove koji su bili isključivo pozitivni: Posebno nam je bilo drago čuti što sve danas radi Psihos i shvatiti kako je u dobrim rukama, s obzirom na to da smo bile dio njega kada se, nakon duže pauze, ponovno aktivirao. Uživale smo i nadamo se da smo uspjele studentima prenijeti i malo prakse iz našeg dosadašnjeg iskustva – od volontiranja, preko HR-a pa do savjetovanja i rada u Udruzi. Osim što se o povezivanju (iliti networkingu) puno pričalo, i sama kava je bila lijep oblik povezivanja, tako da se veselimo svemu što donose ovakvi počeci suradnji.
Beatriz Brkić