Terenska nastava – Advent u Bošnjacima

Odsjek za hrvatski jezik i književnost

Na redovnim predavanjima i seminarskoj nastavi profesorica Pšihistal upoznala nas je s terenskim istraživanjima i radom te načinom na koji se provode. Osim prepričavanja iskustva prijašnjih generacija, na internetskim stranicama pokazala nam je gdje ćemo ići te nas na taj način dodatno upoznala s terenom i lokacijama kojim ćemo se kretati. Profesorica Pšihistal sastavila je obrazac informiranog pristanka kojim smo zatražili privolu naših kazivača pri uzimanju osobnih podataka (ime, prezime, godina rođenja, od kada žive u Bošnjacima, zanimanje). Naša okvirna tema bila je Božić i advent, a cilj nam je bio otkriti kako su naši kazivači obilježavali božićno i adventsko vrijeme te saznati pokoju priču/predaju/pjesmu koju su čuli, govorili ili pjevali.

Prije terenske nastave odredili smo pitanja za slobodni intervju kojim bismo htjeli saznati nešto o pričama/predajama/pjesmama, ali i običajima koje su prakticirali. Osim pitanja, dogovorili smo se tko će voditi razgovor, a zadatak ostalih bio je snimiti razgovor koji ćemo kasnije raspodijeliti i transkribirati.

U subotu, 10. prosinca u 8:45 okupili smo se ispred Filozofskog fakulteta Osijek te smo u 9:00 sati već bili na putu prema Bošnjacima. Na prvu smo lokaciju – Svetište Drage Gospe Bošnjačke – došli oko 10 sati, a tamo nas je dočekao Antun Lešić koji nas je proveo i kroz ostale lokacije. Svetište je marijansko svetište nastalo na pobožnosti Blaženoj Djevici Mariji koja se, prema kazivanjima vidjelice časne sestre Bernardice Golubičić, ukazivala u Bošnjacima od 1945. do 1963. godine. Svetište čini središnja kapelica, poklonci sv. Antuna Padovanskoga i sv. Martina, biskupa, te postaje Križnoga puta, a okuplja mnoštvo vjernika, napose na marijanske blagdane te spomendan Drage Gospe Bošnjačke, 8. srpnja. Nakon svetišta posjetili smo Rimokatoličku župnu crkvu sv. Martina. Crkva je građena od 1792. do 1794. godine te je jedna od najstarijih i najvećih crkava dekanata i okolice, ali i kulturno dobro. Crkva je u potpunosti obnovljena. Župna crkva čuva brojne relikvije poput onih sv. Martina, biskupa, sv. Andrije, apostola, sv. Lovre, mučenika i dr. U dvorištu župne crkve postavljena je stopa svetog Martina. Stopa je od velike vrijednosti – simbol je kretanja, putovanja i otkrića. Najzanimljivija lokacija koju smo obišli jest Šumarski muzej u Bošnjacima koji djeluje od 2007. godine i jedan je od dvaju šumarskih muzeja u Republici Hrvatskoj. Smješten je u nekadašnjoj zgradi „Pučke učione“ sagrađene 1869. godine te predstavlja povijest šumarstva Spačvanskoga bazena poznatog po šumi hrasta lužnjaka. U tome smo se muzeju upoznali s kazivačima s kojima smo 45 minuta vodili razgovor na temu Božić i advent. Nakon razgovora obišli smo Muzej. Muzejska je zbirka podijeljena u nekoliko cjelina koje obuhvaćaju radove u šumi počevši od sadnje sjemena, sječe i izrade drvnih sortimenata pa sve do zaštite šuma te biljnih i životinjskih vrsta koje obitavaju na bošnjačkom području. Nedaleko od Muzeja nalazi se i Centar za promociju poljoprivrede i ruralnog razvoja „Slavonska kuća“ koji prikazuje bogatu tradiciju Općine Bošnjaci, od šlinge, rukotvorina, starih zanata do prikaza starinskog načina življenja. Slavonska kuća sastoji se od četiri objekta. Obišli smo kuću gospodara s namještajem s kraja 19. i početka 20. stoljeća. Nakon razgledavanja Slavonske kuće, dragi domaćini su nas lijepo ugostili i pripremili nam razne suhomesnate proizvode i slastice, a nakon zakuske uputili smo se prema Osijeku.

Iako smo u početku svi bili pomalo nepovjerljivi, ne znajući što očekivati od terenske nastave, proveli smo se odlično. Iznenadilo nas je što su nas ljudi srdačno i toplo dočekali, a iskustvo odlaska na terensku nastavu ostat će nam zasigurno u lijepom sjećanju. Korisno je ponekad i izaći iz fakultetskih klupa te pokušati istraživanjem običaja i načina života ljudi naučiti nešto novo. Terenska je nastava u potpunosti bila u skladu s kolegijem Hrvatska usmena književnost, na kojem smo o usmenoj književnosti naučili ne samo iz knjiga, nego i iz života. Nadamo se kako ćemo u budućem obrazovanju imati mogućnosti ponovno sudjelovati u istraživanjima na terenskim nastavama.

Petra Đimbrek i Marijana Bošnjak,

studentice preddiplomskoga dvopredmetnoga studija

Hrvatski jezik i književnosti i Engleski jezik i književnost