Trčimo za mentalno zdravlje drugu godinu zaredom

Povodom obilježavanja Svjetskog dana mentalnog zdravlja 14. listopada drugu je godinu zaredom održana utrka Trčimo za mentalno zdravlje u organizaciji Filozofskog fakulteta. Organizacijom i sudjelovanjem u utrci promovira se važnost brige o mentalnom zdravlju putem fizičke aktivnosti. Kako navodi prof. Pavela Banai, ideja o organizaciji utrke javila se nedugo nakon pandemija koronavirusa koja je potaknula istraživanja psihologa u kojima se pokazalo da je rekreativna tjelesna aktivnost jedan od načina na koji se može smanjiti rizik od pojave simptoma depresije, anksioznosti i stresa tijekom prilagodbe izazovnim životnim situacijama. Prof. Pavela Banai ističe kako se u posljednje vrijeme sve više govori o mentalnom zdravlju u medijskom prostoru. Nakon pandemije koronavirusa ljudi su postali otvoreniji u raspravljanju o aspektima mentalnog zdravlja. Društvena kriza koju smo prebrodili sa sobom donosi nove izazove, liste čekanja za psihoterapiju iznimno su velike, no to je dokaz kako se smanjuju stigma i zadrška u traženju pomoći za poboljšanje mentalnog zdravlja. Rezultati istraživanja psihologa pokazali su da je trčanje odlična tjelesna aktivnost koja uz brojne prednosti za fizičko zdravlje, također pomaže u preventivnom djelovanju na očuvanje mentalnog zdravlja. Psiholozi su rezultate istraživanja odlučili promovirati u praktičnoj primjeni, a odaziv je obje godine zaredom bio iznimno velik, ove godine prijavilo se više od 500 trkača i trkačica. Prof. Pavela Banai smatra kako se sudionici odazivaju na utrke s pričom i svrhom s kojima se mogu poistovjetiti, a Trčimo za mentalno zdravlje promovira važnost trčanja i drugih oblika tjelesne aktivnosti koja može pomoći u suočavanju sa svakodnevnim problemima te omogućava lakše nošenje sa stresom. Poruka o važnosti pozitivnih učinaka trčanja na mentalno zdravlje odaslana je velikom broju članova zajednice. Organizacijski tim primio je puno pozitivnih komentara nakon utrke, a sudionici su kao jedinu manu naveli održavanje utrke samo jednom godišnje. Prof. Pavela Banai dodaje kako se osim rekreativaca koji svakodnevno trče, prijavilo puno trkača koji su prvi put imali iskustvo sudjelovanja u utrci te su kasnije nastavili s trčanjem. Ruta utrke započinje kod ulaza na Kopiku i nastavlja se do Pješačkog mosta, sve do osječke Promenade i cestovnog mosta na kojem se trkači okreću te nastavljaju do cilja od kojeg ih je dijelilo 5 km. Prva tri mjesta u ženskoj kategoriji zauzele su Marija Vrajić, Ema Ljatifi i Mila Lešnjaković, dok su prva tri mjesta u muškoj kategoriji zauzeli Leon Milner, Zen Stanković i Matej Ugarković. U organizaciji ovogodišnje utrke uz Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta, kao suorganizatori sudjelovali su Run4Fun i Studentski zbor FFOS-a. Sponzori koji su prepoznali vrijednost inicijative bili su Nexe Pevex, Erste banka Decathlon Hrvatska, Skripta tisak, Vitamin Well Croatia, FARMAKOL PIP, Ofir IT, Coca-Cola, Dental Centar Čes i Red Bull.

Prof. Pavela Banai zaključuje: „Samo krenite! Benefit na fiziološkom planu osjeća se već nakon 20 minuta trčanja, uz aktiviranje hormona sreće koji potiču poboljšanje raspoloženja.“

Beatriz Brkić