Događanja

Predstavljanje projekta Digitalizacije hravtske gramatikografske i paremiološke građe Centra za istraživanje kulturnog identiteta i regionalne baštine

Dana 4. i 5. svibnja u prostorijama Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu održao se 12. D-fest na kojem se predstavio i Centar za istraživanje kulturnog identiteta i regionalne baštine Filozofskog fakulteta u Osijeku. Tom su prilikom izv. prof. dr. sc. Ana Lehocki-Samardžić i izv. prof. dr. sc. Jadranka Mlikota predstavile projekt Digitalizacije hrvatske gramatikografske i paremiološke građe koji se provodi u okviru Centra.

Raznovrstan program 12. D-festa pružio je uvid u stanje i razvoj digitalizacije građe u Hrvatskoj. Na samom početku Festivala, u sklopu uvodne panel rasprave, predstavljeni su dosadašnji rezultati projekta e-Kultura koji provodi Ministarstvo kulture i medija i partnerske ustanove. Rasprava je omogućila uvid u provedbu projekta od svih njegovih dionika koji su istaknuli niz dobrih rezultata projekta, ali i otvoreno pojašnjavali izazove koje nas očekuju u daljnjoj implementaciji i provedbi. Boljem upoznavanju sustava i portala e-Kultura te njihovih funkcionalnosti pridonijele su i dvije održane radionice.

Ovogodišnji D-fest obilježilo je i tradicionalno predstavljanje provedenih projekata digitalizacije i upravljanja digitalnom građom, novih digitalnih proizvoda i usluga te korisnih uputa. Predstavljeni projekti usmjereni su u najvećoj mjeri području digitalizacije, ali i poticanju razvoja publike, digitalnom pripovijedanju i dostupnosti građe. Drago nam je da je ovogodišnji D-fest predstavio i nekoliko zanimljivih projekata građanske znanosti i uključivanja publike kroz različite kampanje, kao i projekata zaštite građe digitalizacijom te kreativnih iskoraka kroz izradu virtualnih izložbi i aplikacije. Na D-festu je otvorena i aktualna tema umjetne inteligencije te mogućnosti i izazova koje ona donosi baštinskom sektoru. Deset postera također je pridonijelo uvidu u nove projekte i zanimljive pristupe digitalizaciji različitih vrsta građe.

I ove smo godine imali priliku upoznati prave junake digitalizacijskih projekata – naše samozatajne, kreativne i entuzijastične kolegice i kolege koji svladavaju brojne prepreke u digitalizaciji građe, a ostvarenim projektima otkrivaju nove priče, pridonose široj dostupnosti kulturne baštine, ali i boljem povezivanju s lokalnom zajednicom. Vidimo se u svibnju 2024. godine.

Ana Lehocki-Samardžić i Renata Petrušić

NSK_Događanja