Obavijest o metodičkoj praksi svim polaznicima Programa stjecanja pedagoških kompetencija za strukovne učitelje i suradnike u nastavi upisanima 2. rujna 2023.

Program stjecanja pedagoških kompetencija za strukovne učitelje i suradnike u nastavi

Obavijest o metodičkoj praksi svim polaznicima

Metodika praktične nastave (za strukovne učitelje i suradnike u nastavi) obvezni je predmet koji obuhvaća teorijski dio i praktični dio. Nakon odslušanoga teorijskoga dijela Metodike praktične nastave (za strukovne učitelje i suradnike u nastavi) polaznici se upućuju na praktični dio Metodike praktične nastave (za strukovne učitelje i suradnike u nastavi) nastave koji zovemo metodička praksa i koji se ostvaruje na nastavnim radilištima.

Radi što kvalitetnije organizacije metodičke prakse kreirana je mrežna aplikacija.

Svi polaznici moraju pristupiti mrežnoj aplikaciji o metodičkoj praksi i ispuniti jedan od triju ponuđenih obrazaca i time definirati svoj status glede ostvarivanja praktičnoga dijela Metodike praktične nastave (za strukovne učitelje i suradnike u nastavi).

To znači da svaki polaznik bira jednu od triju ponuđenih mogućnosti / jedan od triju ponuđenih obrazaca:

1. obrazac – oslobađanje metodičke prakse

2. obrazac – polaznikovo samostalno organiziranje metodičke prakse

3. obrazac – Filozofski fakultet polazniku organizira metodičku praksu.

_____________________________________________________________________

1. obrazac – oslobađanje metodičke prakse – biraju oni polaznici koji ostvaruju uvjete propisane Pravilnikom o PKSUN (poglavlje VII., članak 12, stavak 5.), dostupnim na mrežnoj stranici PKSUN.

Polaznici koji imaju mogućnost biti oslobođeni metodičke prakse uz ispunjeni obrazac u mrežnoj aplikaciji moraju priložiti potvrdu kao dokaz. Potvrda mora biti urudžbirana, a to znači sadržavati KLASU, URBROJ, čitljiv ravnateljev potpis i jasan pečat škole. Primjer potvrde može se vidjeti OVDJE. Polaznik također mora dostaviti originalnu tiskanu inačicu potvrde u referadu PKSUN, osobno ili poslati zemaljskom poštom na adresu Filozofskog fakulteta u Osijeku.

Do zatvaranja aplikacije svim će polaznicima koji su oslobođeni metodičke prakse na temelju priložene odgovarajuće potvrde u mrežnoj aplikaciji biti vidljiva oznaka “verificirano” kao potvrda verifikacije i oslobađanje metodičke prakse. Polaznici koji nisu ostvarili mogućnost oslobađanja metodičke prakse na temelju priložene potvrde u mrežnoj aplikaciji o tome će biti pravodobno obaviješteni kao i o daljnjem postupanju.

2. obrazac – polaznikovo samostalno organiziranje metodičke prakse – biraju oni polaznici koji samostalno žele izabrati školu i nastavni predmet svoje struke.

Polaznici koji samostalno biraju školu i nastavni predmet za metodičku praksu obvezno ostvaruju kontakt s izabranom školom i dogovaraju se o tome da škola prihvaća odabrati mentora koji je polaznikove struke i omogućiti polazniku ostvarivanje svih obveza koje su propisane posebnim obrascem o metodičkoj praksi.

3. obrazac – Filozofski fakultet polazniku organizira metodičku praksu – biraju oni polaznici koji žele da im Filozofski fakultet organizira metodičku praksu u odgovarajućoj školi polaznikove struke i u polaznikovu mjestu stanovanja, odnosno u mjestu u kojemu postoji odgovarajuća škola najbliža polaznikovom mjestu stanovanja.

Sadržaj metodičke prakse propisan je posebnim obrascem – dnevnikom prakse (može se pogledati OVDJE) koji Filozofski fakultet službenim putem dostavlja svim izabranim školama zajedno s ostalom dokumentacijom.

Mrežna će aplikacija za metodičku praksu biti otvorena od 10. siječnja 2024. do 10. veljače 2024.

U tom razdoblju svaki polaznik može pristupiti aplikaciji i nekoliko puta te mijenjati svoj izbor glede metodičke prakse čime se svaki prethodni izbor / ispunjeni obrazac / poništava, tj. briše.

Nakon 10. veljače 2024. aplikacija se zaključava i neće više biti moguće mijenjati podatke.

Sve upute o ispunjavanju aplikacije nalaze se u samoj aplikaciji.

Mrežna je aplikacija dostupna na poveznici: https://sokrat.ffos.hr/ff-intranet/login.php

Nakon zaključavanja mrežne aplikacije Filozofski će fakultet službenim putem dostaviti svim odabranim školama potrebnu dokumentaciju za svakog polaznika koji se upućuje na metodičku praksu.

Polaznici će moći ostvarivati metodičku praksu od 27. veljače 2024., a to znači da se od toga dana mogu javljati u škole radi daljnjih dogovora. U skladu s Pravilnikom i Elaboratom o PKSUN, uvjet su ostvarivanju metodičke prakse odslušani svi obvezni predmeti i  teorijski dio Metodike praktične nastave (za strukovne učitelje i suradnike u nastavi), stoga nije moguće ostvarivati bilo koju aktivnost metodičke prakse prije navedenoga datuma.

Nakon ostvarene metodičke prakse škola je dužna također službenim putem Filozofskom fakultetu (referadi PKSUN) dostaviti obrazac o metodičkoj praksi ispunjen traženim podatcima, potpisan i ovjeren pečatom škole.

nositeljica predmeta

Metodika praktične nastave (za strukovne učitelje i suradnike u nastavi) i

voditeljica PKSUN:

izv. prof. dr. sc. Vesna Bjedov