Održana promocija pjesničkog prvijenca Glasna tišina studentice Ivone Martić

Ivona Martić studentica je 3. godine prijediplomskog studija Hrvatskog jezika i književnosti koja je u lipnju ove godine samostalno izdala svoju prvu pjesničku zbirku Glasna tišina. Voditeljica Odsjeka za hrvatski jezik i književnost doc. dr. sc. Silvija Ćurak pobrinula se za organizaciju promocije Ivoninog pjesničkog prvenca, koja se održala krajem studenog u Maloj vijećnici Fakulteta. Doc. dr. sc. Silvija Ćurak pozdravila je okupljene i izrazila pozitivne dojmove koje je izazvalo čitanje Ivonine zbirke: „U meni je izazvala buru različitih emocija i dovela me sretno do kraja putovanja. Na tome sam kolegici Ivoni neizmjerno zahvalna jer je svoju intimu podijelila s nama čitateljima.“

Ivonina zbirka uokvirena je predgovorom doc. dr. sc. Vere Blažević Krezić i završnim osvrtom prof. dr. sc. Kristine Peternai-Andrić, koje su i uživo podijelile dojmove o Ivoninom pjesničkom prvencu. Prof. Peternai-Andrić u svom je osvrtu, koji je umjesto nje iznijela prof. Ćurak, istaknula da „živimo u društvu u kojem nam se svakodnevno govori da se trebamo okrenuti tehničkim, prirodnim, informatičkim, medicinskim i sl. područjima. Ipak, mogućnosti su tehnologije i informatike ništavne ako u njihovom središtu nije čovjek, dok Ivonina poezija u središte svemira stavlja čovjeka.“ Prof. Peternai Andrić zaključila je da „poezija Ivone Martić može pridonijeti oblikovanju identiteta subjekta kroz emocionalne, filozofske i estetske dimenzije, otvarajući prostor čitatelju za dubljom introspekcijom.“

Prof. Blažević Krezić temu je Ivonine pjesme Srdžba (Kako stvari stoje) usporedila s temom smrtnosti i prolaznosti života prvih datiranih hrvatskih stihova Novakova misala te se složila s prof. Peternai Andrić u pitanju krize humanistike. Dodaje kako je Ivonina zbirka dokaz da „mlade generacije mogu djelovati kao most između dvaju svjetova, staroga, može se reći, analognoga i novoga, digitalnoga / virtualnoga.“

Usmjeravana pitanjima studentice Beatriz Brkić koja je bila u ulozi moderatorice, Ivona je zainteresiranoj publici predstavila sebe i svoj pjesnički rad. Prisutnima je otkrila značenje naslova svoje zbirke i zašto se odlučila za poznati oksimoron te kojim se temama i motivima najčešće vraća u svom poetskom stvaralaštvu. Ivona navodi kako se pisanjem oslobađa straha te da nema prepreka u dijeljenju osobnih iskustava u svojim stihovima, jer kao posrednika stvara subjekt u trećem licu.

Čest je stereotip da sportaši nisu povezani s umjetničkim izražavanjem, no Ivona odlučno negira to nepisano pravilo, jer se u sportu umjetnost stvara kreativnim pokretima. Navodi kako joj znanja stečena na studiju Hrvatskog jezika i književnosti pomažu u pisanju, no posebno se veseli kolegiju Stilistika, koji će joj pružiti priliku da nauči nešto više o interpretaciji književnoumjetničkih tekstova. Ivona je podijelila svoje iskustvo objavljivanja pjesničke zbirke, u čemu su joj podršku pružile doc. dr. sc. Vera Blažević Krezić, prof. dr. sc. Kristina Peternai Andrić i doc. dr. sc. Maja Glušac, koja se pobrinula za lektoriranje Ivonine zbirke.

Ivona zaključuje kako bi voljela potaknuti što više mladih autora i pjesnika u nastajanju da se otkriju svijetu. Želi da je čitatelji percipiraju kao iskrenu i ustrajnu osobu, prizemnu i svjesnu činjenice da smo svi jednaki pred životom i smrti. Razgovor o Ivoninoj Glasnoj tišini pratilo je interpretativno čitanje Frana Klarića uz glazbene točke Davida Mrđanova.

Beatriz Brkić