U lipnju ove godine potpisan je ugovor o suradnji Filozofskog fakulteta u Osijeku i Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata iz Subotice, koja uključuje projekt „Knjižnice u funkciji kulturne i znanstvene suradnje“. Program Republike Hrvatske i Republike Srbije za 2023. godinu financira Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije te je usmjeren na osnaživanje gospodarskog razvoja pograničnog područja te razvijanje jezičnog, kulturnog i vjerskog identiteta nacionalnih manjina.
Zaposlenici FFOS-a na studijskom putovanju u Vojvodini upoznali su se s kulturom vojvođanskih Hrvata te knjižničnom i periodičnom građom hrvatske nacionalne zajednice u Vojvodini i Republici Srbiji kako bi se upoznali s uvjetima na terenu. S obzirom na uvid u stanje knjižničnog, arhivskog i periodičnog gradiva, utvrdit će se kriteriji i smjernice za organizaciju djelovanja knjižnice u domeni arhitekture knjižnice, organizaciju poslovanja, vrednovanja knjižničnog fonda, organizaciju informacija, zaštitu građe te promoviranje rada knjižnice i povećanje njezine prepoznatljivosti na lokalnoj i regionalnoj razini.
Cilj je projekta „Knjižnice u funkciji kulturne i znanstvene suradnje“ unaprijediti očuvanje, zaštitu i promoviranje pisane ostavštine, dostupnost knjižnične građe te tako izgraditi i ojačati nacionalni identitet hrvatske zajednice u Republici Srbiji te ukazati važnost zajedničkih temelja nematerijalne kulturne baštine. Temelj za sustavno proučavanje, istraživanje i objavljivanje znanja o kulturnoj povijesti Hrvata u Vojvodini jest stvaranje funkcionalnog prostora Zavičajne knjižnice Biblioteca Croatica. Kako bi se knjižnična i periodična građa stručno obradila i odobrila za korištenje, nužno je prikupljenu građu hrvatske nacionalne zajednice u Vojvodini osigurati u za to prilagođenom prostoru sukladno propisima. Još jedan od ciljeva projekta je otkrivanje i predstavljanje zavičajnih fondova u knjižnicama te pronalaženje poveznica, osoba i događaja koje bi djelovale kao okosnice međusobne suradnje i povezivanja putem zajedničkih projekata.
Zaključeno je kako je očuvanje, zaštita i promocija pisane ostavštine u primjerenim uvjetima, uz dostupnost knjižne građe dugoročan projekt, koji će doprinijeti jačanju nacionalnog identiteta hrvatske zajednice u Republici Srbiji, posredno i izgradnji i jačanju nacionalnog identiteta hrvatske zajednice u Republici Srbiji.