Održani 13. Dani austrijske kulture u Osijeku

U organizaciji Austrijskog kulturnog foruma Zagreb, Austrijske čitaonice Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek, Filozofskog fakulteta Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku te Kinematogra Osijek – kina Urania od 13. do 16. studenoga 2023. godine održani su 13. Dani austrijske kulture u Osijeku. Pod vodstvom Filozofskog fakulteta održane su dvije aktivnosti: Natječaj i proglašenje pobjednika u kreativnom pisanju te predavanje povodom 50. godišnjice smrti austrijske pjesnikinje Ingeborg Bachmann. Događanja je osvrtom popratila Beatriz Brkić:

„Istinu je od čovjeka moguće očekivati.“ – održano predavanje i čitanje povodom 50. godišnjice smrti Ingeborg Bachmann 

Drugi dan programa obilježilo je predavanje prodekanice doc. dr. sc. Stephanie Jug o biografiji i stvaralaštvu austrijske književnice Ingeborg Bachmann uz interpretativno čitanje poetskih tekstova povodom 50. godišnjice njezine smrti. Predavanje je održano u prostoru Austrijske čitaonice Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek.

Oročeno vrijeme

Prodekanica Jug istaknula je kako je Ingeborg Bachmann jedna od najznačajnijih autorica pjesništva njemačkog govornog područja 20. stoljeća. U ishodištu je njezinog pjesničkog opusa suočavanje s istinom – vlastito i čitateljevo, čovjek se treba suočiti s vlastitom prošlošću koliko god bolna bila. Svoje poetske sklonosti izrazila je već u doktoratu iz područja filozofije, u kojem prozno suprotstavljanje ustaljenom čitanju Martina Heideggera graniči s poezijom. Od suradnice bečkih novina Bachmann je postala urednica bečkog radija te su radiodrame označile njezin ozbiljniji ulazak u svijet književnosti. Vječni egzistencijalni nemir i čežnja za nalaženjem mira i sreće u ograničenim okvirima ljudskog života, izraženi su u pjesmi Die gestundete Zeit ili Oročeno vrijeme, koju je u prijevodu Trude Stamać interpretativno pročitala studentica njemačkog jezika i književnosti Barbara Laudenbach. Kako objašnjava prof. Jug, Bachmann se u stihovima uživljava u teške povijesne sudbine Austrije i njezine obitelji, s kojima dijeli prijeteći osjećaj istjecanja vremena. Osim umjetnosti, život Ingeborg Bachmann obilježile su i velike ljubavi – Židov u američkoj misiji Jack Hamesh i židovski pjesnik Paul Celan. Pisma koja je Bachmann izmjenjivala s Celanom poslužila su kao građa za knjigu Vrijeme srca i film The Dreamed Ones iz 2016. godine, koji prikazuju dubinsku povezanost njihove prijateljske, intimne i pjesničke veze. Jug dodaje kako njihova korespondencija prelazi granicu pisama te postaje osjećaj i poezija.

Najvažnija drama koju je Bachmann napisala zasigurno je Dobri Bog s Manhattana, u kojoj progovara o nemogućnosti ostvarivanja ljubavi u apstraktnom smislu. Likovi teže proživljavanju ljubavi izvan društvenog poretka, kojem je ljubav poznata samo u materijaliziranom obliku. Rješenje je nemoguće, ali ne i propitivanje u fiktivnom sudu autorice – Bachmann u pjesmi Reklame kritizira ulazak komercijalizma u najintimnije prostore ljubavnog života te se zalaže za stvarni, iskreni doživljaj života i ljubavi. Filozofija moderne otvara pitanje egzistencijalnog smisla i biti postojanja, a Bachmann kritizira uljuljavanje pojedinca u masovne self-help mode gotovih rješenja s reklama i kao autorsko ja suočava se s poetskom istinom o ljudskom postojanju. Bachmann se smatra i autoricom najutjecajnijeg romana ženskog pisma 20. stoljeća – Malina, u kojem je odnos moći prikazan unutar ljubavnog trokuta, a može se smatrati imaginarnom autobiografijom autorice.

Tragična smrt u Rimu

Bachmann je preminula 17. listopada 1973. godine od komplikacija liječenja koje su uslijedile nakon što je zaspala s cigaretom i izazvala požar u svom stanu u Rimu. Četiri godine nakon njezine smrti osnovana je jedna od najpoznatijih književnih nagrada njemačkog govornog područja Ingeborg Bachmann Preis.

U završnici predavanja Barbara Laudenbach interpretativno je pročitala prijevode pjesama Objasni mi, ljubavi i Jedna vrst gubitka. Jug zaključuje kako je Bachmann zadatak pjesnika vidjela u suočavanju čitatelja sa svijetom – vještina je naučiti kako ga čuti i vidjeti. Zainteresirani čitatelji sabrane poetske tekstove Ingeborg Bachmann mogu pročitati u prijevodu Trude Stamać u antologiji U oluji ruža.

Proglašenje pobjednika natječaja kreativnog pisanja „Ti si zadatak“

U nastavku programa u Austrijskoj čitaonici održana je dodjela nagrada pobjednicima natječaja kreativnog pisanja „Ti si zadatak“ povodom 140. rođendana Franza Kafke. Prodekanica Jug istaknula je kako je na natječaj pristiglo 38 proznih prijava, a kategorije su bile podijeljene na „početnike“ i „iskusne autore“, koji iza sebe imaju objavljena djela. Uslijedilo je obraćanje voditeljice Austrijskog kulturnog foruma u Zagrebu, koja je u svom govoru istaknula važnost Kafkine književne ostavštine za austrijski književni kanon i literarnu tradiciju. Napominje kako su prijave za natječaj kreativnog pisanja pokazale visoku razinu profesionalnosti i kreativnosti, prigodno obilježivši 140. obljetnicu rođenja slavnog pisca te se nada kako će nagrade ohrabriti dobitnike u nastavku pisanja.

U kategoriji “početnici” prva je nagrada pripala Alenu Lisaku za priču “Dragi Ivane, sretan ti rođendan!” Druga nagrada dodijeljena je Ružici Gal “Brief an Franz Kafka”, koja je jedina nagrađena za priču na njemačkom jeziku. Treća nagrada pripala je Miljenku Gambiraži za priču “Putnik”. U kategoriji “iskusni” Đurđica Stuhlreiter sa svojom pričom “Mladić u novom kaputu” osvojila je prvu nagradu. Jasminki Hržić-Grubelić dodijeljena je druga nagrada za priču “Poput vode”, a treća nagrada pripala je Dobrili Arambašić-Kopal za priču “Lančić”.

Tekst: Beatriz Brkić

Fotografije: Marijna Mandić