Pozivamo vas na sudjelovanje na trećem događaju petog popularnoznanstvenog ciklusa scientific inter_view u organizaciji Centra za interdisciplinarna istraživanja Filozofskog fakulteta Osijek, a u okviru projekta popularizacije znanosti FUZ&JA.
Na događaju će gostovati Petar Jandrić (Tehničko veleučilište Zagreb / University of Wolverhampton) koji će govoriti na temu »Postdigitalno istraživanje između disciplinarnosti i antidisciplinarnosti«.
Događaj će se održati 31. svibnja 2023. godine (srijeda) s početkom u 14 sati putem mrežne platforme Zoom, i to pomoću sljedeće poveznice: https://us06web.zoom.us/j/87064452482?pwd=QmgrbzJIMUlCYTB6dDNZV0ZNR2hIdz09.
Pozivamo vas na sudjelovanje na drugom događaju petog popularnoznanstvenog ciklusa scientific inter_view u organizaciji Filozofskog fakulteta i Centra za interdisciplinarna istraživanja, a u okviru projekta popularizacije znanosti FUZ&JA Filozofskog fakulteta Osijek.
Na događaju će gostovati Nenad Rančić (Pravni fakultet Zagreb) koji će govoriti na temu »Geopolitički i geoekonomski izazovi pred nama – interdisciplinaran pristup rađanju multipolarnog svijeta«.
Događaj će se održati 19. svibnja 2023. godine (petak) s početkom u 17 sati u prostoriji 39 (Mala vijećnica) Filozofskog fakulteta i putem mrežne platforme Zoom, i to pomoću sljedeće poveznice: https://us06web.zoom.us/j/81358047191?pwd=WVkyby9VUDRWOUptdTZHZStTNDUwZz09.
Zbornik Interdisciplinarnost u teoriji i praksi
S veseljem vas obavještavamo da je otisnut zbornik Interdisciplinarnost u teoriji i praksi.
Online verziju zbornika možete preuzeti ovdje.
Pozivamo vas na sudjelovanje na prvom događaju petog popularnoznanstvenog ciklusa scientific inter_view u organizaciji Centra za interdisciplinarna istraživanja Filozofskog fakulteta Osijek, a u okviru projekta popularizacije znanosti FUZ&JA.
Na događaju će gostovati Igor Berecki (KBC Osijek) koji će govoriti na temu »Kako nagurati ljudski mozak u računalo: teorija i praksa multidisciplinarne interdisciplinarnosti«.
Događaj će se održati 27. veljače 2023. godine (ponedjeljak) s početkom u 17 sati u Maloj vijećnici Filozofskog fakulteta (dvorana 39) i putem mrežne platforme Zoom, i to pomoću sljedeće poveznice: https://us06web.zoom.us/j/84530642764?pwd=STNxNGdwdEdIdE9EOURnVDVCV1l0Zz09.
Pozivamo vas na sudjelovanje na četvrtom događaju četvrtog popularnoznanstvenog ciklusa scientific inter_view u organizaciji Filozofskog fakulteta i Centra za interdisciplinarna istraživanja, a u okviru projekta popularizacije znanosti FUZ&JA Filozofskog fakulteta Osijek.
Radionica o perspektivama humanističkog obrazovanja za rad u zajednici
Centar za interdisciplinarna istraživanja Filozofskog fakulteta Osijek poziva sve studente Filozofskog fakulteta na radionicu o perspektivama humanističkog obrazovanja za rad u zajednici, koja će biti održana 11. siječnja 2023. godine (srijeda) od 17.30 do 19.30 sati u učionici broj 32 Filozofskog fakulteta. Radionicu će voditi Nikica Torbica, bivši student FFOS-a, koji danas vodi »Društveni atelje«, društveni centar DKolektiva, i koji je nositelj brojnih drugih društveno angažiranih uloga.
Jedan je od ciljeva radionice saznati što je uopće rad u zajednici te na koje je načine moguće znanja i vještine dobivene tijekom studija na FFOS-u koristiti u svojem radu u okviru rada u zajednici, bilo putem organizacija civilnog društva bilo putem volontiranja. Također će biti istaknut i prostor za napredak humanističkih studija iz perspektive osnaživanja kompetencija za rad u zajednici. Dakle, osim teorijskog dijela, radionica će sadržavati i praktični dio u kojem će polaznici imati priliku kreativno primijeniti stečena znanja.
Naime, rad u zajednici zasniva se na analizi potreba i prepoznavanju izazova, preuzimanju odgovornosti te ponudi programa i aktivnosti koji na te potrebe i izazove odgovaraju. I premda je to interdisciplinarno područje u kojem mogu biti uspješne različite struke, pokazalo se da upravo stručnjaci iz humanističkih područja znanosti imaju posebnu važnost u adekvatnom i pravovremenom djelovanju.
Nakon završene radionice studenti će znati što je rad u zajednici, bit će sposobni prepoznati znanja i vještine koje društveno-humanistički studiji pružaju za rad u zajednici, analizirati odgovornost humanističkog intelektualca za odgovaranje na društvene izazove te moći osmisliti aktivnosti kao odgovore na prepoznate probleme u zajednici.
Za sudjelovanje na radionici dobit ćete i potvrdu o pohađanju izvannastavne aktivnosti.
Na radionicu se možete prijaviti putem sljedeće poveznice: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSelEn03y9eV-wc1uwulkcQg_PfGz_L-fp0UGBp0GUD4Q1HqgQ/viewform?usp=sf_link
Prijave su otvorene do 8. siječnja 2023. godine.
Predavanja gostiju iz NR Kine
Pozivamo vas na još jedno događanje u organizaciji Centra za interdisciplinarna istraživanja. Dana 13. prosinca 2022. (utorak) s početkom u 16.15 sati gostujuće predavanje preko platforme Zoom održat će kolege znanstvenici iz Narodne Republike Kine.
Prvo predavanje, naslova »Ekohumanistika«, održat će dr. sc. Goran Đurđević s Beiwai koledža Pekinškog sveučilišta za strane studije. Predavač će u okviru predavanja govoriti o osnovnim pojmovima i načinima istraživanja u područjima ekokritike, ekofeminizma, ekohistorije i pejsažne arheologije.
Drugo predavanje, naslova »Medical visuality«, održat će dr. sc. Yarong Chen iz Škole međunarodnih organizacija Pekinškog sveučilišta za strane studije. Predavačica će u okviru predavanja govoriti o tome na koji se način prezentiraju bolesti, liječnici, terapije i lijekovi u kulturi, antropologiji i povijesti s posebnim osvrtom na kinesku tradicionalnu medicinu i njena prožimanja, sličnosti i razlike sa zapadnjačkom i drugim medicinama.
Praćenje predavanja je slobodno, a pozvani su svi fakultetski zaposlenici, studenti i pojedinci zainteresirani za navedene suvremene teme.
Podaci za prijavu preko Zooma:
https://us06web.zoom.us/j/85606525983?pwd=REZBMUxLRHRnWDFJQ0RuV2FZb3hxdz09
Meeting ID: 856 0652 5983
Passcode: 138882
dr. sc. Goran Đurđević dr. sc. Yarong Chen
Pozivamo vas na sudjelovanje na trećem događaju četvrtog popularnoznanstvenog ciklusa scientific inter_view u organizaciji Centra za interdisciplinarna istraživanja Filozofskog fakulteta Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, a u okviru projekta popularizacije znanosti FUZ&JA Filozofskog fakulteta Osijek.
Interaktivna predavanja (Udruga Klikeraj i CII FFOS)
Projekt »Škola za 21. stoljeće, škola za kreativnost« projekt je izvaninstitucionalnog obrazovanja darovitih učenika koji se provodi od 2016. godine. Nositelj je projekta Udruga Klikeraj iz Osijeka, uz financijsku podršku Ministarstva znanosti i obrazovanja. Ove se školske godine projekt realizira u suradnji s Centrom za interdisciplinarna istraživanja Filozofskoga fakulteta u Osijeku.
Projektom su predviđena interaktivna predavanja koja će održati stručnjaci iz Udruge Klikeraj. Predavana obuhvaćaju različite teme iz područja kreativnosti i darovitosti, a namijenjena su stručnjacima iz područja društvenih i humanističkih znanosti, posebice odgoja i obrazovanja.
Predavanja će se održati u prostorima FFOS-a u trajanju od 6 sati u sljedećim terminima:
10. prosinca 2022. | Identifikacija darovitosti u školi
17. prosinca 2022. | Projektno učenje
14. siječnja 2023. | PBL: Primjeri dobre prakse
21. siječnja 2023. | Osnove filmske montaže
28. siječnja 2023. | Zarolaj klikere
Pohađanje svih predavanja slobodno je za sve zaposlenike FFOS-a, a zainteresirani se mogu prijaviti za sudjelovanje ispunjavanjem obrasca na mrežnim stranicama Klikeraja (https://klikeraj.hr/index.php/interaktivna-predavanja/) i slanjem na klikeraj@gmail.com do 1. prosinca 2022.
Međunarodni interdisciplinarni 2. Kongres Centra za interdisciplinarna istraživanja Filozofskog fakulteta Osijek: »Izazovi obrazovanja« (INTER_CON 2022) održat će se 3., 4. i 5. studenog 2022. godine. Organizatori su kongresa Centar za interdisciplinarna istraživanja Filozofskog fakulteta Osijek i Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku.
Kongres će se održati u hibridnom obliku, i to na daljinu putem online platforme Zoom i kontaktno iz Male vijećnice Filozofskog fakulteta (dvorana 39), a iz koje će se predavanja također prenositi putem Zoom-a. Poveznice za praćenje kongresa možete pronaći u nastavku:
Poveznica 1: četvrtak (3. studenog):
https://us06web.zoom.us/j/
Poveznica 2: petak (4. studenog):
https://us06web.zoom.us/j/
Poveznica 3: subota (5. studenog):
https://us06web.zoom.us/j/
Na našem drugom kongresu sudjelovat će pedeset i osam sudionika iz šest zemalja (Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Kanada, Kina, Njemačka i Sjedinjene Američke Države), među kojima su istraživači, poslijedoktorandi, praktičari i studenti iz raznih područja znanosti i umjetnosti. Izlaganja će biti održana na dvama službenim jezicima kongresa: hrvatskom i engleskom. Kao popratni materijal otisnuta je knjižica sažetaka, koja je objavljena i u online obliku.
Program kongresa možete preuzeti ovdje: INTERCON 2022 program. Cjelokupnu publikaciju kongresa možete preuzeti ovdje: INTERCON 2022 – knjižica sažetaka.
Pozivamo vas na sudjelovanje na drugom događaju četvrtog popularnoznanstvenog ciklusa scientific inter_view u organizaciji Centra za interdisciplinarna istraživanja Filozofskog fakulteta Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, a u okviru projekta popularizacije znanosti FUZ&JA Filozofskog fakulteta Osijek.
Na događaju će gostovati Leo Rafolt (Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku) koji će govoriti na temu »Od izvedbe do emancipacije: interdisciplinarni pristupi tijelu«.
Događaj će se održati 2. studenog 2022. godine (srijeda) s početkom u 17.00 sati u Maloj vijećnici FFOS-a (dvorana 39).
Događaj će biti moguće pratiti uživo u prostoriji, kao i na mrežnoj platformi Zoom putem sljedeće poveznice: https://us06web.zoom.us/j/
Pozivamo vas na predavanje i panel raspravu Role of intellectuals at the time of international conflicts – marking the 100th anniversary of the awarding of the Nobel Peace Prize to Fridtjof Nansen, koja će se održati u četvrtak, 6. listopada u 18:00 sati u Maloj vijećnici Filozofskog fakulteta Osijek, dvorana 39 (Lorenza Jägera 9, Osijek). Predavanje organiziraju Centar za interdisciplinarna istraživanja Filozofskog fakulteta Osijek i Nansen dijalog centar Osijek.
Događaj će imati dva dijela. U prvom će biti održana dva predavanja: biografsko predavanje o Fridtjofu Nansenu, s posebnim naglaskom na njegov mirovni i humanitarni rad, koje će održati Unn Irene Aasdalen, profesorica međunarodne politike i povijesti umjetnosti na Nansen Akademiji; i predavanje Nasljeđe Fridtjofa Nansena kroz rad Nansen Akademije danas i doprinos mirovnom radu na zapadnom Balkanu i u Ukrajini, koje će održati prof. Steinar Bryn, bivši dekan Nansen Akademije i mirovni radnik koji je zadnjih 20 godina aktivno uključen u zagovaranje dijaloga i u rad na mirovnim procesima i mirovnom obrazovanju, kako na Balkanu tako i u Ukrajini. U drugom dijelu događaja održat će se panel rasprava koju će voditi Nikica Torbica, magistar edukacije povijesti.
Predavanja se održavaju povodom obilježavanja 100-te obljetnice dodjele Nobelove nagrade za mir Fridtjofu Nansenu, koju je zaslužio izradom prve putovnice za izbjeglice.
Izv. prof. dr. sc. Davor Balić (zamjenik predsjednika Povjerenstva Centra) i dr. sc. Demian Papo (član Povjerenstva Centra) objavili su izvorni znanstveni rad na temu Krležina interdisciplinarnog pristupa sagledavanju lika i djela njemačkog filozofa Immanuela Kanta, i to u časopisu Prilozi za istraživanje hrvatske filozofske baštine 48/1 (2022). Njihov je rad rezultat provedbe istraživanja u sklopu jednogodišnjeg istraživačkog plana Centra: Prosudbe hrvatskih znanstvenika iz društvenih i humanističkih područja znanosti o interdisciplinarnosti.
Članak je dostupan u otvorenom pristupu na sljedećoj poveznici: https://hrcak.srce.hr/284057.
Pozivamo vas na sudjelovanje na prvom događaju četvrtog popularnoznanstvenog ciklusa scientific inter_view u organizaciji Centra za interdisciplinarna istraživanja Filozofskog fakulteta Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, a u okviru projekta popularizacije znanosti FUZ&JA Filozofskog fakulteta Osijek.
Na događaju će gostovati Julijana Mladenovska-Tešija (Visoko evanđeosko teološko učilište u Osijeku) koja će govoriti na temu »Tijelo-nasilje-sjećanje: interdisciplinaran pristup«.
Događaj će se održati 4. listopada 2022. godine (utorak) s početkom u 17.00 sati u Maloj vijećnici FFOS-a (dvorana 39).
Događaj će biti moguće pratiti uživo u prostoriji, kao i na mrežnoj platformi Zoom putem sljedeće poveznice: https://us06web.
Centar za interdisciplinarna istraživanja Filozofskog fakulteta Osijek poziva Vas na Međunarodni interdisciplinarni 2. Kongres Centra za interdisciplinarna istraživanja Filozofskog fakulteta Osijek: »Izazovi obrazovanja«.
Na kongres su pozvani sudjelovati stručnjaci (teoretičari i/ili praktičari) koji potječu iz svih područja znanosti i umjetnosti. Uz to, na kongresu mogu sudjelovati i studenti svih razina studija, a za koje će biti organizirane zasebne sekcije.
Kongres će se održati 3., 4. i 5. studenog 2022. godine u hibridnom obliku: u Maloj vijećnici Filozofskog fakulteta (dvorana broj 39) i online putem platforme Zoom. Rok za slanje sažetka je do 23. rujna 2022. godine. Službeni su jezici kongresa hrvatski i engleski.
Inačicu poziva na hrvatskom jeziku možete preuzeti ovdje, a obrazac za prijavu ovdje.
Programsko-organizacijski odbor:
Zlatko Miliša (predsjednik), Davor Balić (potpredsjednik), Sergej Filipović, Igor Josipović, Juraj Jurlina, Demian Papo, Hrvoje Potlimbrzović i Nemanja Spasenovski.
Centre for Interdisciplinary Research of the Faculty of Humanities and Social Sciences in Osijek invites you to the International Interdisciplinary 2nd Congress of the Centre for Interdisciplinary Research of the Faculty of Humanities and Social Sciences in Osijek: “Challenges of Education”.
Experts (both theoreticians and practicians) from all fields of science and arts are welcome to participate in the Congress. Additionally, students of all levels of study can participate in the Congress, and they will have separate sections organized for them.
The Congress will take place on 3, 4 and 5 November 2022 in a hybrid form: in the Small Conference Hall of the Faculty of Humanities and Social Sciences (hall number 39) and online via Zoom platform. The deadline for submitting abstracts is 10 August 2022. The official languages of the Congress are Croatian and English.
You can download the English version of the call here, and the application form here.
Programme-organization Committee:
Zlatko Miliša (President), Davor Balić (Vice President), Sergej Filipović, Igor Josipović, Juraj Jurlina, Demian Papo, Hrvoje Potlimbrzović and Nemanja Spasenovski.
Centar za interdisciplinarna istraživanja Filozofskog fakulteta Osijek poziva Vas na Međunarodni interdisciplinarni 2. Kongres Centra za interdisciplinarna istraživanja Filozofskog fakulteta Osijek: »Izazovi obrazovanja«.
Na kongres su pozvani sudjelovati stručnjaci (teoretičari i/ili praktičari) koji potječu iz svih područja znanosti i umjetnosti. Uz to, na kongresu mogu sudjelovati i studenti svih razina studija, a za koje će biti organizirane zasebne sekcije.
Kongres će se održati 3., 4. i 5. studenog 2022. godine u hibridnom obliku: u Maloj vijećnici Filozofskog fakulteta (dvorana broj 39) i online putem platforme Zoom. Rok za slanje sažetka je do 10. kolovoza 2022. godine. Službeni su jezici kongresa hrvatski i engleski.
Inačicu poziva na hrvatskom jeziku možete preuzeti ovdje, a obrazac za prijavu ovdje.
Programsko-organizacijski odbor:
Zlatko Miliša (predsjednik), Davor Balić (potpredsjednik), Sergej Filipović, Igor Josipović, Juraj Jurlina, Demian Papo, Hrvoje Potlimbrzović i Nemanja Spasenovski.
Centre for Interdisciplinary Research of the Faculty of Humanities and Social Sciences in Osijek invites you to the International Interdisciplinary 2nd Congress of the Centre for Interdisciplinary Research of the Faculty of Humanities and Social Sciences in Osijek: “Challenges of Education”.
Experts (both theoreticians and practicians) from all fields of science and arts are welcome to participate in the Congress. Additionally, students of all levels of study can participate in the Congress, and they will have separate sections organized for them.
The Congress will take place on 3, 4 and 5 November 2022 in a hybrid form: in the Small Conference Hall of the Faculty of Humanities and Social Sciences (hall number 39) and online via Zoom platform. The deadline for submitting abstracts is 10 August 2022. The official languages of the Congress are Croatian and English.
You can download the English version of the call here, and the application form here.
Programme-organization Committee:
Zlatko Miliša (President), Davor Balić (Vice President), Sergej Filipović, Igor Josipović, Juraj Jurlina, Demian Papo, Hrvoje Potlimbrzović and Nemanja Spasenovski.
Objavljen je prvi broj trećeg godišta časopisa Nove teorije kojim je službeno započela suradnja između Akademije za kulturu i umjetnost i Filozofskog fakulteta Osijek na tom interdisciplinarnom projektu.
Sljedeći članovi Povjerenstva našeg Centra postali su dijelom uredništva časopisa: dr. sc. Demian Papo (zamjenik glavnog urednika); dr. sc. Hrvoje Potlimbrzović i Juraj Jurlina (članovi uredništva).
Cjelokupan sadržaj novog broja Novih teorija dostupan je na sljedećoj poveznici: https://hrcak.srce.hr/broj/21806.
Juraj Jurlina, dr. sc. Demian Papo i dr. sc. Hrvoje Potlimbrzović, članovi Povjerenstva našeg Centra, objavili su izvorni znanstveni rad u časopisu Metodički ogledi: časopis za filozofiju odgoja 29/1 (2022).
Članak je dostupan u otvorenom pristupu na sljedećoj poveznici: https://hrcak.srce.hr/clanak/404871.
Pozivamo vas na sudjelovanje na četvrtom i posljednjem događaju trećeg popularnoznanstvenog ciklusa scientific inter_view u organizaciji Centra za interdisciplinarna istraživanja Filozofskog fakulteta Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, a u okviru projekta popularizacije znanosti FUZ&JA Filozofskog fakulteta Osijek. Događaj je organiziran u suradnji s Hrvatskim sociološkim društvom.
Na događaju će gostovati prof. dr. sc. Aleksandar Štulhofer (FFZG) koji će govoriti na temu »Interdisciplinarnost u sociologiji na primjeru istraživanja seksualnosti«.
Događaj će se održati 2. lipnja 2022. godine (četvrtak) s početkom u 14.00 sati u prostoriji 39 FFOS-a.
Događaj će biti moguće pratiti uživo u prostoriji, uz pridržavanje važećih epidemioloških mjera, kao i putem YouTube kanala Centra za interdisciplinarna istraživanja Filozofskog fakulteta Osijek.
U petak, 27. svibnja 2022. godine, održana je terenska nastava u sklopu kolegija Medijska pedagogija. Tijekom cjelodnevnoga posjeta Beogradu studenti I. godine diplomskoga studija Pedagogije pod vodstvom prof. dr. sc. Zlatka Miliše i predmetnog asistenta Nemanje Spasenovskog posjetili su uvaženog umirovljenog sociologa i filozofa prof. dr. sc. Đuru Šušnjića.
Profesor Đuro Šušnjić rođen je 2. svibnja 1934. godine u Rudopolju. Gimnaziju je završio u Vinkovcima, a Filozofski fakultet u Zagrebu 1959. godine. Doktorirao je na katedri za sociologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu 1965. godine. Od mnogobrojnih odabranih djela izdvajaju se sljedeći naslovi: Ribari ljudskih duša (6 izdanja), Otpori kritičkom mišljenju (3 izdanja), Metodologija-kritika nauke (3 izdanja), Religija 1, 2, Drama razumevanja, Žetva značenja i Sokrat-život za istinu. Uz navedene knjige, objavio je u domaćim i stranim časopisima više od 100 znanstvenih i stručnih članaka, ogleda, osvrta, prikaza, kronika, polemika i intervjua. Radovi su mu prevođeni na nekoliko stranih jezika. Profesor Šušnjić je radio na Institutu društvenih nauka, kao profesor Univerziteta u Beogradu, Nišu , Novom Sadu, Zadru i Zagrebu, te je akademsku godinu 1965/66. proveo je SAD-u kao stipendist Fordove donacije (na University of Columbia u New Yorku).
Profesor Šušnjić studentima je održao dva predavanja na temu Tamna strana medija i Dijalog kao susret razlika. Nakon predavanja studenti su imali priliku za postavljanje pitanja i razgovor s profesorom. Studenti su se kroz razgovor također imali prilike upoznati s prof. dr. sc. Zoricom Kuburić, uvaženom sociologinjom religije, redovitom profesoricom Odsjeka za sociologiju Filozofskog u Novom Sadu, te prof. dr. sc. Čedomirom Čupićem, priznatim politologom i umirovljenim profesorom Fakulteta političkih nauka u Beogradu
Predavanja su snimljena te postavljena na Youtube kanal Centra za empirijska istraživanja religije (CEIR) iz Novog Sada.
- Predavanje Moć medija
https://www.youtube.com/watch?v=fCvZ0uk-n7k&t=563s
https://www.youtube.com/watch?v=lM7N1O0Yn5U
- Predavanje Dijalog kao susret razlika
https://www.youtube.com/watch?v=P4zUnHSjSH8
https://www.youtube.com/watch?v=IJIwYF_Haw8
Po završetku oba predavanja, obogaćeni mnogim novim znanjima, studenti su krenuli natrag put Osijeka, a predivno iskustvo s terenske nastave u Beogradu zasigurno će im ostati u dugom sjećanju.
Projekcija će se održati 5. svibnja 2022. godine (četvrtak) s početkom u 17.00 sati u prostoriji 39 FFOS-a.
»…D.G.O., brate mili, i ništa drugo ne postoji…«
Aktivnosti Centra za interdisciplinarna istraživanja FFOS-a u okviru Tjedna znanosti Filozofskog fakulteta u Osijeku
Besplatnu ulaznicu za događanje u zgradi možete preuzeti ovdje.
Događanje je moguće pratiti i virtualno putem Zoom poveznice.